31-05-2016 Serhat DEMİRİZ
Serhat DEMİRİZ

Serhat DEMİRİZ

Kâinatı yöneten güce ve yasalarına karşı, insanın dünya gezegenini yönetmeye talip olma mücadelesi...!

Kâinatı yöneten ve var eden Yüce bir güce karşı, İnsanoğlu’nun Asırlardır sürdürdüğü ortaklık mücadelesi hep yenilgiyle sona ermiştir. Kendi yasalarını tanzim ederek dünya’yı yönettiklerini zanneden insanlar, her seferinde onları ansızın yakalayan şiddetli azap ile  arkalarında yıkılmış medeniyetlerini bırakarak fani olmuşlardır. Diz çökmüşlerdir.
Daha sonra gelen nesiller yine kendilerini kandırarak kendi kurallarını koymuş ve buna göre hayatlarını tanzim ederek , aynı acıklı azabı akıbeti talep edecek bir yaşam tarzı tercih etmişler ve onlarında sonları aynı olmuştur. Bu kısır döngü devam etmektedir.
 İnsanoğlu’nun ve Kâinatın yaradılışından itibaren Yasalar ve Hükümranlık çok merhametli olan Allah’ındır. Çok açık olarak ifade edilmiştir ki; “Yakinen bilen bir kavim için Allah’tan daha güzel hüküm veren kim vardır? ” (Mâide, 5/50) 
İnsanlar dünya’da kurdukları medeniyetler ile birbirlerine elbette üstünlük sağlayabilir, yok edebilir ve geçici menfaatler edinebilirler. Ancak dünyanın en güçlü medeniyetleri var oldukları andan itibaren, aslında sonlarına doğmuş olmaktadırlar…!  
 
Dünya’nın değişmez kaderi ve İlahi hükmü budur. İnsanlık tarihinde bunu değiştirebilecek güç çıkmamıştır ve çıkmayacaktır. Peygamberlerin kurdukları eşsiz medeniyetler bile yaşamamıştır. İlahi yasaya boyun eğmiştir.
 
Süleyman Peygamberin dönemi örnek olarak yeterli olacaktır. Süleyman dedi ki: “Rabbim, beni bağışla ve benden sonra hiç kimseye nasip olmayan bir
Mülkü bana armağan et” (Ali İmran suresi, 8.Ayet). Duası kabul edildi... Babasının ölümünden sonra muhteşem Kudüs Tapınağı Mescidi Aksa’nın yapımına başladı,
Yedi yılda tamamladı. Sahip olduğu devleti büyük bir krallık haline getirmeye çalıştı. Krallık Sarayını inşa etti. 13 yılda bitirilen bir hükümet binası yaptı. Yaşamı boyunca birçok hükümdar, melike ve kral ona tabi oldu, onun kudretini ve Peygamberliğini tanıdı. Yaptığı eserler göz kamaştırdı, saltanatı 40 yıl sürdü. Öldüğünde tahtında oturur vaziyetteydi ve asasını kurtlar kemirip bitirme süresi sonunda yere yıkılana kadar geçen zamanda hizmetinde olanlar öldüğünün farkına varmadı... Ölümünden sonra, kurduğu devlet parçalandı….! Sonuçta her fani gibi O ve Devleti İlahi yasaya boyun eğdi.
 
Kâinatı var eden güce karşı dünya’da hükümranlık iddiası olanlar var ise, bu iddialarını ancak Kâinatın dışına çıkarak ( güçleri yetiyor ise)   ….! Yada bu güce karşı koyacak yardımcılar edinerek ancak sağlayabilirler…! Başarabilirler ise…!
Evet, dünyada başıboş zamanları kendi kurallarımıza göre yaşamak isteyebiliriz, ancak bizleri irademiz dışında var eden güç, mutlak itaat istiyor ve koyduğu tartışılmaz yasalara uyulmasını isteyerek, asırlardır yolladığı elçileri vasıtası ile insanlığı defalarca uyarıyor. “ Allah katında en kıymetliniz, Ondan çok korkup sakınanınızdır. [Hucurat 13] “
İlahi Mesajın İnsanlara yüklediği sorumlulukların bir kısmını içeren emirleri, hepimizin görüşlerine direk kaynağından ve yorumsuz olarak sunuyorum. Bu emirleri sadece inananlar üzerlerine alınabilir. Belki bu güne kadar işitmeyenlerin ise düşünüp akıl etmelerine vesile olabilir.
İnanmayanlar için yapılacak çok şey yoktur… Onlar ancak gerçekle karşılaştıklarında Yüce Yaratıcının ifadeleriyle; “İşte o gün, hükümranlık çok merhametli olan Allah’ındır. Kâfirler için de pek çetin bir gündür. O gün, zalim kimse ellerini ısırıp, “Vay başıma gelene, keşke Peygamberin yoluna uysaydım da falancayı [batıl yoldakini]dost edinmeseydim. [Furkan 26-28] “ diyeceklerdir.

YORUMSUZ
"Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler, kâfirlerin ta kendileridir." (Maide, 5/44)
 “Kim Allah’ın indirdiği ile hükmetmezse işte onlar zalimlerin ta kendileridir.” (Mâide, 5/45)
“Kim Allah’ın indirdiği ile hükmetmezse işte onlar fasıkların ta kendileridir.” (Mâide, 5/47)
 
“Onların arzularına uyma ve Allah’ın sana indirdiğinin bir kısmından (Kuran’ın bazı hükümlerinden) seni şaşırtmalarından sakın.” (Mâide, 5/49)
Allah’a ve Resulüne karşı isyan edip sınırlarını [dinin hükümlerini] aşanı Allah ebedi kalacağı bir ateşe sokar. [Nisa 14]
“Onlar, hala cahiliye devrinin (şirk olan) hükmünü mü istiyorlar? Yakinen bilen bir kavim için Allah’tan daha güzel hüküm veren kim vardır?” (Mâide, 5/50) 

“ İşte o gün, hükümranlık çok merhametli olan Allah’ındır. Kâfirler için de pek çetin bir gündür. O gün, zalim kimse ellerini ısırıp, “Vay başıma gelene, keşke Peygamberin yoluna uysaydım da falancayı [batıl yoldakini]dost edinmeseydim” [Furkan 26-28]

“Allah ve Resulüne karşı gelen, bilsin ki Allah, azabı şiddetli olandır. [Enfal13]
Kurtuluşa erenler, Allah’a ve Resulüne itaat edip Allah’tan korkan ve sakınanlardır “[Nur 52] 

“İşlediklerinin cezası olarak, artık az gülüp, çok ağlasınlar” [Tevbe 82]

“Allah katında en kıymetliniz, Ondan çok korkup sakınanınızdır” [Hucurat 13] 
“Kâfir olarak ölenlerin yaptıkları [iyi] işler dünya ve ahirette boşa gider. Cehennemde devamlı kalırlar” [Bekara 217]

Son Söz Hepimize: Kâfirler için hazırlanmış olan ateşten sakının! [Al-i İmran 131]

Bu yazı 1276 defa okunmuştur.Serhat DEMİRİZ Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Hangi Belediye Daha İyi Çalışıyor ?

Mersin Büyükşehir Belediyesi
Anamur Belediyesi
Bozyazı Belediyesi
Aydıncık Belediyesi
Hiç Biri

Namaz Vakitleri
Burç Yorumları