30-10-2016 Gazi Mert
Gazi Mert

Gazi Mert

''ANAMUR'U İL YAPMA'' ÇALIŞMALARINI DESTEKLİYORUZ ( 9 )

´´ANAMUR´U İL YAPMA´´ÇALIŞMALARINI DESTEKLİYORUZ( 9 )

“Anamur İl Olsun” kampanyası ile ilgili çalışmalar giderek hız kazanıyor.
Ben biraz gerilere giderek Ak parti Mersin Milletvekili sayın Ali Er´in Anamur´un İl olmasıyla ilgili çalışmalarını sekizinci bölümde anlatmıştım.
Bu bölümde diğer Ak Parti Milletvekillerinin görüşlerini anlatacağım:
Ak Parti İçel Milletvekilleri zaman zaman İlçemizi ziyaret etmekte ve sorunları yerinde incelemektedirler.
17.8.2006 tarihli Anamur yerel basında yayımlanan habere göre;
T.B.M. Meclisinin tatile girmesi nedeniyle ilçe ve köy ziyaretlerini sürdüren o dönemin Ak Parti Mersin Milletvekili sayın Ömer İnan parti binasında, özel toplantılarda, köy gezilerinde Anamur için gerekli olan çalışmaları not etmiş, eksiklikleri tespit etmiş ve çeşitli konuşmalar yapmıştı.

2 gün devam eden gezisinde sayın Ömer İnan:
“Anamur Türkiye´de bağlı olduğu İl´e 200 -300 km uzaklığı olan iki ilçeden birisidir. Bu ilçelerden biri Karadeniz´de dir diğeri de Anamur´dur” demişti.
Kendisine İl konusu sorulduğu zaman ise:
“Anamur İl olma konumundadır. Anamur İl olmadan diğer İlçelerin İl olma özlemi hayal olur” demişti.
Ak Parti Mersin eski Milletvekili ve Ak Partinin eski Mersin Belediye Başkan adayı sayın Mustafa Eyiceoğlu Gülnarlı olması nedeniyle İlçemizi daha sık ziyaret eden Milletvekilimizdi.

Her platformda kendisine il konusuyla ilgili soru yöneltildiği zaman:
“Anamur İl olmalıdır. Konumu itibariyle Türkiye´de İl olmaya en uygun İlçe Anamur´dur. Ben Anamur´un İl olacağına inanıyorum. Son çalışmalar bunu göstermektedir. Bu konuda benim de özel çalışmalarım var. Anamur mutlaka İl olacaktır” maalinde sözler söylemişti.
Milletvekili iken Anamur´da Belediye Başkanlığı seçimlerinde Atatürk anıtı önünde yaptığı konuşmada en çok alkış alan sözü Anamur´un İl olması ile ilgili söyledikleri olmuştu.

Anamur´un İl olmasıyla ilgili çalışmaların yeniden başlatıldığını belirten sayın Eyceoğlu bunun en belirgin örneğinin Anamur – Bozyazı arasındaki yolun çift yol yapılması, 2006 yılında Anamur köylerine yapılan yatırımlar olduğunu söylemiş ve:
“Alt yapısı tamamlanarak Anamur´un İl olmaya müsait hale getirildiğini“ belirtmişti.

GÜNLÜĞÜM´de yazılı olan bilgilere göre;2007 yılı içinde Mersin´den İlçelerdeki köylerimize ayrılan yatırım harcamalarının büyük bir bölümü Anamur´a aktarılmıştı.

Buna göre:

Halkalı yöresine 200 milyar, Kaş yaylası su deposuna 25 milyar, Karalar bahşiş´e havuz için 25 milyar, Malaklar Kadılara boru için 100 milyar, Güney Bahşiş´e su borusu için 100 milyar, Ucarı köyüne su için 25 milyar, Demirören köyüne içme suyu için 350 milyar, Anıtlı köyüne sulama suyu için 100 milyar ve Köylere Hizmet Götürme Birliği´ne muhtelif köylere boru alımı için 190 milyar lira ayrılmış ve bu paralar yerli yerine harcanmıştı.
Bu çalışmalar Anamur´un İl olması için gerekli olan alt yapı çalışmalarıydı.
2006 yılında Ak Parti Milletvekillerinin görüşleri böyleydi.
Sonraki yıllarda ne olmuştu?
Devam edecek…


Bu yazı 849 defa okunmuştur.Gazi Mert Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Hangi Belediye Daha İyi Çalışıyor ?

Mersin Büyükşehir Belediyesi
Anamur Belediyesi
Bozyazı Belediyesi
Aydıncık Belediyesi
Hiç Biri

Namaz Vakitleri
Burç Yorumları